Organizer ślubny

Dwanaście miesięcy wcześniej

Czeka Was spotkanie z dwoma rodzinami, oczekiwania mogą być różne. Aby wszystko przebiegło po Waszej myśli musicie wiedzieć czego chcecie.

 

Data i miejsce ślubu

Ustalcie wspólnie datę i miejsce ślubu. Jeżeli zamierzacie wypowiedzieć sakramentalne “Tak” trzeba zarezerwować wybrany  termin z dużym wyprzedzeniem. Szczególnie jeżeli chodzi o popularne USC, czy ulubione kościoły.

 

Charakter ceremonii

Ślub cywilny, cywilny i kościelny, czy tylko kościelny? Musicie zdecydować.

Na mocy  konkordatu i ustaw okołokonkordatowych małżeństwa wyznaniowe, zawarte w kościele może mieć takie same skutki cywilne jak ślub udzielony w Urzędzie Stany Cywilnego. Stanie się tak wtedy,  gdy nowożeńcy w obecności duchownego wyrażą chęć jednoczesnego zawarcia związku świeckiego. W ciągu pięciu dni duchowny zobowiązany  jest do przekazania do USC zaświadczenia o zawarciu małżeństwa. Na jego podstawie kierownik USC sporządza akt małżeński.

Jeśli wybraliście ślib kościelny, warto zorientować się kiedy zaczynają się nauki przedmałżeńskie i w której parafii najwygodniej będzie je odbyć.

 

Ustalenie budżetu

Ustalenie realnego budżetu, który gotowi jesteście przeznaczyć na Wasz ślub i wesele, będzie podstawą dla wszystkich planów i szczegółowych decyzji, które będziecie musieli podjąć.

Dlatego pierwszą rzeczą jaką musicie zrobić, to usiąść razem ze wszystkimi osobami, które planują Wam pomóc i przedyskutować ile kto jest w stanie wyłożyć pieniędzy na tę okazję.

Stara zasada podziału kosztów powoli przestaje obowiązywać. Tradycyjnie było tak, że rodzina Panny Młodej była w pełni odpowiedzialna za koszty wesela i stroju. Pan Młody ponosił odpowiedzialność za kupno obrączek ślubnych, fotografa, zespół muzyczny, kwiaty, alkohol i napoje. Pokrywał koszty ceremonii w USC i/lub w kościele oraz troszczył się o własny wygląd. Świadek zamawiał samochód. W dzisiejszych czasach często zdarza się że młodzi sami płacą za swój ślub bądź koszta całej ceremonii dzielone są na trzy - pomiędzy rodzicami Pana Młodego, Panny Mlodej i samymi zainteresowanymi.

W każdym przypadku dobrze jest założyć specjalne konto bankowe, z którego będzie łatwo będzie brać pieniądze na specjalne wydatki.

W momencie gdy macie już ustaloną kwotę zastanówcie się nad tym, które aspekty Waszego ślubu są dla Was najważniejsze i zdecydujcie na co ile wydacie. Pamiętajcie, że piękny ślub może być zorganizowany za każde pieniądze, ważna jest Wasza pomysłowość i kreatywność.

 

Lista gości

Zróbcie wstępną listę gości i przemyślcie kandydatury świadków.

 

Planowanie wesela

Ceremonia ślubna i wesele są odbiciem Waszych pomysłów i fantazji. Zdecydujcie się więc na wielkość i charakter, który będzie Wam obojgu pasować, np.: radosne spotkanie całych rodzin i zabawa do białego rana, czy formalny elegancki obiad, a może mniej oficjalne przyjęcie, wreszcie skromne spotkanie przy lampce szampana w domu rodziców i natychmiastowy wyjazd na miodowy miesiąc.

Jeśli chodzi o wybór miejsca na przyjęcie weselne, to możliwości są niemalże nieograniczone. Zabytkowy pałac czy renomowany hotel pod miastem będzie zawsze dobrym wyborem. Profesjonalny zespół pracowników sam przygotuje wszystko wg Waszych wskazówek, a specyfika tych miejsc zachwyci gości. Takie miejsca są z reguły nastawione na dużą liczbę osób i oferują dodatkowo przebieralnie, pokoje dla gości, bezpieczny parking. 

Inne opcje to: wynajęcie restauracji, remizy (ośrodka kultury), bądź też wydanie przyjęcia we własnym ogrodzie.

Co zrobić by sprawdzić lokal?

Po prostu wcześniej wybrać się na obiad. Jeśli kuchnia i obsługa spodoba się Wam, już wiecie gdzie odbędzie się Wasze przyjęcie, a jeśli nie... - szukajcie dalej.

Obojętnie jaką opcję wybierzecie, pamiętajcie tylko, żeby było dla wszystkich wystarczjąco dużo miejsca, żeby był parking i miejsce do odpoczynku dla zmęczonych gości.

Jeżeli miejsce przyjęcia jest szczególne, już teraz je zarezerwujcie. 

Dodaj komentarz